Natjecanja, natječaji, smotre ...

TEHNIČKA KULTURA - ŽUPANIJSKO NATJECANJE

Odličan uspjeh naših mladih tehničara

na županijskom natjecanju 2012.

Noa Jalšovec i Tomislav Belović će zastupati našu školu na Državnom natjecanju 27. – 29. ožujka 2012. u Primoštenu.

Čestitamo učenicima i njihovom mentoru na izvrsnom rezultatu i želimo puno uspjeha na Državnom natjecanju!

Na županijskom natjecanju mladih tehničara održanom u petak, 24. veljače u Tehničkoj školi Čakovec sudjelovalo je osam naših učenika. Noa Jalšovec (5.a) i Marko Bašek (5.b) u kategoriji „Smotra radova“ prikazali su svoj „Model energetski samostojne ekološke kuće“ koja sve svoje potrebe za električnom energijom dobiva iz prirodnih izvora energije i ne ovisi o gradskoj električnoj mreži. Tomislav Belović (5.b) natjecao se u kategoriji zrakoplovnih modelara, Jakov Sedlar (6.a) i Jelena Sedlar (7.a) u kategoriji fotografije, Tin Novosel (7.a) u kategoriji „Robotika - konstruktorstvo“ te Darjan Božić (7.b) i Anđelo Rašperger (7.b) u kategoriji „Robotika“.

Naši učenici ostvarili su na natjecanju odlične rezultate. Tomislav Belović osvojio je prvo mjesto u kategoriji zrakoplovnih modelara, a Marko Bašek i Noa Jalšovec također su osvojili prvo mjesto na smotri radova pa su time osigurali svoje sudjelovanje na državnom natjecanju. Darjan Božić i Tin Novosel osvojili su treće mjesto, ali svaki u svojoj kategoriji (robotika – H, odnosno Robotika – konstruktorstvo). Treba pohvaliti i naše fotografe Jakova Sedlara i Jelenu Sedlar koji su izradili jako lijepe fotografije i na natjecanju ostvarili natprosječne rezultate.

Gledajući prema državnom natjecanju koje će se održati u Primoštenu od 27. do 29. ožujka ove godine, nastavljamo se marljivo pripremati kako bismo i tamo postigli što bolji uspjeh.

Voditelj izvannastavnih aktivnosti mladih tehničara II. OŠ Čakovec,

Gordan Bartolić, prof.

Županijsko natjecanje mladih tehničara

Najbolji u Županiji

Natjecanje se održalo u petak, 24. veljače 2012. godine, u srednjoj školi  „TŠČ“. Na natjecanje je pozvano ukupno 177 učenika i  četrdesetak njihovih učitelja mentora iz svih osnovnih škola. Natjecanje se provodilo u robotici, tehnici, foto – slikama, raketarstvu i aerodinamici.

Marko Bašek iz 5. b i Noa Jalšovec iz 5. a razreda, natjecali su se u tehničkom dijelu te izradili model energetski samostojne ekološke kuće. Svrha te kuće je da sama proizvodi svu energiju za svoje potrebe, bez priključka na vanjske mreže ili sustav.

Osnove ekološke kuće su:
1. Solarni paneli za proizvodnju struje putem Sunca,
2. Vjetroelektrana koja mehaničku energiju vjetra pretvara u električnu energiju,
3. Goriva ćelija, koja razdvaja vodu na vodik i kisik, te prilikom ponovnog miješanja kemijski dolazi do električne energije.

Natjecatelje je usmeno ispitala Komisija. Trebalo je pokazati kako cijela kuća i njezini elementi funkcioniraju. Sve je prošlo u najboljem redu. Naši su natjecatelji dokazali da  nihov rad stvarno odgovara ekološkim standardima i da je u takvom sustavu budućnost jer su ostali energenti sve skuplji i ponestaje ih na Zemlji.

Na proglašavanju rezultata osvojili su 1. mjesto te pozvani na Državno natjecanje koje će se održati u Primoštenu od 27. – 29. ožujka 2012. godine.

Na natjecanju u kategoriji zrakoplovno modelarstvo Tomislav Belović iz 5. b razreda također je osvojio 1. mjesto čime si je osigurao odlazak na Državno natjacanje. Darjan Božić 7. b, Tin Novosel 7. a i Anđelo Rašperger iz 7. b razreda natjecali su se u robotici. Darjan i Tin osvojili su 3., a Anđelo 5. mjesto.  U kategoriji foto – slike natjecali su se Jelena Sedlar iz 7. a razreda i Jakov Sedlar 6. a.

Darjan Božić, 7. b, nam je kazao:

„Našu budućnost teško je zamisliti bez robotike. Zbog toga su natjecanja poput ovog bitna jer potiču učenike da se bave ovom važnom granom za svjetski razvoj. Organizacija je bila uzorna, bilo je mnogo sadržaja i sve je proteklo u najboljem redu. Natjecanje je potrajalo cijeli dan, ali unatoč naporima, nakon podjele priznanja i zajedničkog fotografiranja, sudionici su se zadovoljni razišli.“

Evo i riječi mentora, učitelja Gordana Bartolića:

„Jako smo zadovoljni uspjehom. Noa i Tomislav idu na državno natjecanje. Noa je napravio rad za smotru pod nazivom model Energetski samostojna ekološka kuća koji je vrlo zapažen i pohvaljen sa strane Povjerenstva. Pobudio je zanimanje svih sudionika natjecanja. Noa i Tomislav će zastupati našu školu na Državnom natjecanju (27. – 29. ožujka 2012. godine) u Primoštenu.“

Noa Jalšovec 5. a
Dina Glad 7. b

Obavijesti, dojmove i rezultate natjecanja iz prethodnih školskih godina možete pronaći u našoj arhivi.

« Svibanj 2024 »