Aktivnosti u školskoj knjižnici - šk. god. 2008./2009.

MJESEC HRVATSKE KNJIGE 2008. (15.10. – 15.11.)

Mjesec hrvatske knjige slavimo svake godine od 15.10. – 15.11., a svi programi posvećeni su promicanju hrvatske knjige i čitanja.
Ove godine Mjesec hrvatske knjige posvećen je velikom hrvatskom piscu, komediografu, Marinu Držiću koji je rođen prije 500 godina.

MARIN DRŽIĆ

Marin Držić, kojeg su svi zvali Vidra, rođen je 1508. godine u Dubrovniku, u obitelji pučana – oca Marina i majke Anukle.
U školi je stekao znanje talijanskoga, latinskoga i grčkog jezika, klasične književnosti, povijesti i prava. Nakon što je obiteljski posao financijski propao, prihvatio je mjesto orguljaša u katedrali. S 30 godina, uz potporu dubrovačke vlade, odlazi na studij prava u Sienu, tadašnje europsko kulturno središte, što je odigralo važnu ulogu u njegovu književnom stvaralaštvu. 1545. godine vraća se u Dubrovnik, kada s austrijskim grofom Rogendorfom putuje u Beč, a zatim u Carigrad. Od 1547. do 1551. najplodnije je razdoblje njegova književnog stvaralaštva. U svojim komedijama opisao je cijelu galeriju likova plemića, građana, pučana, seljaka i vila. Godine 1562. napušta rodni grad i odlazi u Veneciju gdje je i umro 1567. godine.

DJELA MARINA DRŽIĆA

Pomet, Tirena, NOVELA OD STANCA, Venera i Adon, DUNDO MAROJE, Pjerin, Mande, Arkulin, Džubo Krpeta, SKUP, Grižula, Hekuba

NACIONALNI KVIZ ZA POTICANJE ČITANJA

Nacionalni kviz za poticanje čitanja jedan je od središnjih programa Mjeseca hrvatske knjige i posvećen je Marinu Držiću. Namijenjen je učenicima viših razreda osnovne škole. Kviz pripremaju Hrvatski centar za dječju knjigu i Odjel za djecu i mladež Gradske knjižnice u Zagrebu s glavnim pokroviteljem, nakladnikom Profil International iz Zagreba.
Završna svečanost održat će se na Zagrebačkom velesajmu u okviru sajma knjiga Interliber 2008. u Kongresnoj dvorani, u srijedu, 12.11.2008. godine u 15 sati, Kazališna skupina Negromanti V. gimnazije iz Zagreba, izvest će predstavu Play Dundo, prema komediji Dundo Maroje Marina Držića.

U kvizu su sudjelovali učenici osmih razreda naše škole:

8.a
Bartolić Iva

8.b
Belović Franka
Horvat Mia
Kerovec Mateja
Vlahek Mateja
Žganec Borna

8.c
Novak Lucija
Taradi Dajana

Povodom Mjeseca hrvatske knjige učenici 2.b razreda sudjelovali su na književnom susretu s Božidarom Prosenjakom u Knjižnici i čitaonici Čakovec, a učenici 3.b razreda na književnom susretu s Mladenom Kušecom.
Učenici prvih razreda upoznali su školsku knjižnicu te posjetili Knjižnicu i čitaonicu Čakovec.

U Mjesecu hrvatske knjige, u školi ćemo (za učenike viših razreda), u studenome ugostiti jednog hrvatskog književnika.

« Studeni 2017 »