Dan sigurnijeg interneta 2024.

Svake godine Dan sigurnijeg interneta ima za cilj podići svijest o novonastalim internetskim problemima i aktualnim pitanjima. Ove godine aktivnosti u povodu Dana sigurnijeg interneta proveli su školski pedagog Mario Horvat i učiteljice informatike Ivana Ivanković i Iva Naranđa. Razne teme vezane uz sigurnost na internetu tijekom nastave informatike obrađuju se i ugrađuju u više aktivnosti, prilagođenih dobi učenika, a samo obilježavanje Dana sigurnijeg interneta predstavlja najvažniji datum oko kojega se intenzivno radi na temama o sigurnosti na internetu, ali i na isticanju pozitivnih primjena interneta.

Dan sigurnijeg interneta u 1., 2., 3. i 6. a razredu obilježili smo raznim aktivnostima pod vodstvom učiteljice Ivane Ivanković. Rješavajući nastavni listić, 1. i 2. razredi ponovili su što znaju o komunikaciji na internetu te kako se sigurno i odgovorno ponašati na internetu. Za kraj su se zabavili igrajući igru Dabrica Darka otkriva digitalni svijet.

Dan sigurnijeg interneta 2024.

3. razredi su uz PowerPoint prezentaciju ponovili o sigurnosti na internetu, zaštiti svojih i tuđih osobnih podataka, kako se zaštiti od elektroničkog nasilja te komu se obratiti za pomoć. Nakon ponavljanja, svoje znanje i kreativnost pokazali su izrađujući plakate o sigurnosti na internetu. Na kraju sata igrali su igru Dabrica Darka zna se pristojno ponašati i na internetu.

Dan sigurnijeg interneta 2024. - pano

pano u informatičkoj učionici

6. a razred se prisjetio digitalnih tragova, oblika elektroničkog nasilja te kako prepoznati lažne vijesti na internetu. Sljedeća aktivnost bila je smišljanje pitanja o sigurnosti na internetu te izrada kviza u programu Scratch. Izrađujući kviz u Scratchu na zabavan smo način povezali znanje o sigurnosti na internetu sa računalnim razmišljanjem i programiranjem. Sat smo završili igranjem igre Dabrica Darka otkriva kako ostaviti dobre digitalne tragove.

Dan sigurnijeg interneta 2024.

Učiteljica Iva Naranđa na nastavi informatike i izvannastavnoj aktivnosti eTwinneri provela je razne aktivnosti u povodu Dana sigurnijeg interneta. Na temelju materijala koje je pripremio Centar za sigurniji internet održala je radionice za učenike četvrtog razreda Balansiram i radionicu za učenike 6. b razreda Suradnjom do uspjeha.

Dan sigurnijeg interneta 2024.

Učenici 7. a i 7. c razreda sudjelovali su u online kvizu za djecu i mlade o sigurnosti na internetu kojeg na sam Dan sigurnijeg interneta organizira Centar za sigurniji internet.

Učenici sedmog razreda prihvatili su izazov za učenike Online potraga za boljim internetom koji je organizirala udruga Suradnici u učenju.

Dan sigurnijeg interneta 2024.

Pozivi za sudjelovanje u Online kvizu na Dan sigurnijeg interneta i Online potragama za boljim internetom 2024 objavljeni su na školskoj mrežnoj stranici i školskoj Facebook stranici.

Učenici četvrtog razreda igrali su online igru Dabrica Darka zna se pristojno ponašati i na internetu, učenici petog razreda online igru Dabrica Darka otkriva kako ostaviti dobre digitalne tragove, a učenici sedmog razreda igru Dabrica Darka štiti sebe i druge na internetu. Igre Dabrica Darka za učenike od prvog do osmog razreda i priručnici za učitelje i roditelje  dostupni su na stranici udruge Suradnici u učenju.

Dan sigurnijeg interneta 2024.

U tjednima prije Dana sigurnijeg interneta u sklopu nastave informatike učenici petih razreda i 6. b razreda izradili su digitalne postere u alatu Canva na razne teme vezane uz sigurnost na internetu, autorska prava, prednosti i nedostatke uporabe računalnih tehnologija, digitalne tragove, elektroničko nasilje i internet bonton. Odabrani radovi izloženi su na panou u informatičkoj učionici, zajedno s ostalim materijalima.

Dan sigurnijeg interneta - pano

Dan sigurnijeg interneta - pano u informatičkoj učionici

Učenici 6. b razreda pripremili su i proveli online istraživanje unutar svojeg razreda o internetskim navikama za što su koristili MS Forms.

Učenici 4. a razreda upoznali su besplatan alat WordArt i izradili svoje prve oblake riječi na temu internet.

eTwinning projekti predstavljaju pozitivan primjer primjene IKT-a u obrazovanju i omogućuju suradnju škola u sigurnom online okruženju. Više o Danu sigurnijeg interneta u sklopu eTwinning projekata može se pogledati u člancima:

Dan sigurnijeg interneta – online susreti s eTwinning partnerima

Dan sigurnijeg interneta – eTwinning projekt T.A.BL.ET.

Više o aktivnostima koje je proveo pedagog Mario Horvat može se pogledati u članku Dan sigurnijeg interneta uz HAKOM brošuru.

objavio: Iva Naranđa Ivana Ivanković   datum: 12. 2. 2024.