Tjedan informatičke edukacije – Sat kodiranja

Tijekom Tjedna informatičke edukacije na izbornoj nastavi informatike učenici su sudjelovali u nekoliko aktivnosti pod vodstvom učiteljice informatike Ive Naranđe. Pogledajte što smo sve radili i kako nam je ove godine bilo na Satu kodiranja.

Angry Birds  (5. b)
BBC micro:bit – moj ljubimac (7. a i 7. b)
Inteligentno istraživanje svemira (8. a i 8. b)

Angry Birds (5.b)

Učenici 5. b razreda ove godine su prvi puta sudjelovali u Satu kodiranja te je za njih odabran vodič Angry Birds koji predstavlja kvalitetnu i metodički dobro osmišljenu vježbu za upoznavanje s programiranjem.

Angry Birds - Hour of Code

BBC micro:bit – moj ljubimac (7.a i 7.b)

micro:bit ljubimac

Učenici sedmog razreda upoznali su BBC micro:bit i sudjelovali u radionici u kojoj su napravili vlastitog ljubimca koristeći micro:bit.

BBC micro:bit - moj ljubimac

Učenici su najprije upoznali micro:bit kroz nekoliko jednostavnih primjera (animirani smješko, kucanje srca, ispis znakovnog niza, termometar). Slijedio je naš glavni zadatak, stvaranje vlastitog (virtualnog) ljubimca koristeći micro:bit. Ljubimac može pokazati kako se osjeća, ovisno o tome hranimo li ga ili se igramo s njim, te kako se osjeća pokušamo li ga istovremeno hraniti i igrati se s njim.

BBC micro:bit - moj ljubimac

U drugom dijelu radionice učenici su izradili raznobojne papirnate maske za micro:bit ljubimce i spojili ih s micro:bitom. Učenici su upoznati s pojmom ugrađeni uređaji (engl. embedded devices) preko primjera koji su im poznati iz svakodnevnog života. Spomenuli smo i aplikacije za ugrađene uređaje u kontekstu interneta stvari (engl. Internet of Things), gdje su uređaji povezani s internetom i mogu međusobno komunicirati.

Proveli smo anonimnu online anketu putem Edmoda kako bismo saznali kakav utisak je ova radionica ostavila na učenike. Rezultati ankete:

BBC micro:bit - moj ljubimac - anketa

Inteligentno istraživanje svemira (8.a i 8.b)

Učenici osmog razreda upoznati su s osnovama umjetne inteligencije, tehnikama korištenim za stvaranje umjetne inteligencije i nekim mogućnostima primjene umjetne inteligencije. Upoznati su s pojmovima priprema podataka, učenje bez nadzora, nadzirano učenje, podržano učenje, optičko prepoznavanje znakova, prepoznavanje govora, obrada prirodnog jezika, automatizacija i robotika.

Sat kodiranja - umjetna inteligencija

Učenici su rješavali niz vježbi Accenture Intelligent Space Exploration u kojima je robot poslan na nepoznat planet kako bi otkrio može li čovječanstvo na njemu uspostaviti novo naselje. Robot istražuje planet kako bi pronašao utočište, upoznao njegove stanovnike i komunicirao s njima. Kao igrači, učenici su iskusili razne tehnike umjetne inteligencije kako bi podučili robota kako prepoznati životinje i biljke, razumjeti novi jezik i uspostaviti komunikaciju.

Sat kodiranja - umjetna inteligencija

Sat kodiranja za osmi razred ujedno je jedna od aktivnosti na eTwinning projektu Robotic Challenge.

Sat kodiranja pano

II. osnovna škola Čakovec i ove godine pridružila se globalnom edukativnom pokretu Hour of Code (Sat kodiranja) koji doseže desetke milijuna učenika u preko 180 zemalja. Hour of Code (Sat kodiranja) je jednosatni uvod u informatiku, oblikovan tako da pojasni programiranje i pokaže da svatko može naučiti osnove.

Hour of Code - Sat kodiranja

Computer Science Education Week - Tjedan informatičke edukacije

Tjedan informatičke edukacije - Computer Science Education Week organizira se svake godine u prosincu, u tjednu u kojem su rođene Ada Lovelace (rođena 10. prosinca 1815.), britanska matematičarka općeprihvaćena kao prvi programer i Grace Murray Hopper (rođena 9. prosinca 1906.), pionirka računalnih znanosti i američka kontraadmiralka, između ostaloga zaslužna za popularizaciju izraza bug i debugiranje te razvoj programskog jezika COBOL.

objavio: Iva Naranđa   datum: 12. 12. 2017.

UDŽBENICI 2018-19

Popis udžbenika za šk. god. 2018./2019. jednak je popisu za 2014./2015.

Učenici 5. razreda dobivaju geografski atlas koji koriste do 8. razreda.

Učenici 1. razreda udžbenike će dobiti prvi nastavni dan u školi.

Od školske godine 2018./2019. Informatika postaje obavezan predmet u 5. i 6. razredu.

Centar za sigurniji internet

HAKOM brošura