Nastava

OBILJEŽEN MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE MOČVARA I MOČVARNIH STANIŠTA 2015.

Povodom 2. veljače, Međunarodnog dana zaštite močvara i močvarnih staništa, u našoj školi je održana integrirana nastava Globe programa i engleskog jezika. Sudjelovali su učenici 7.a razreda i dio učenika 8.a razreda, polaznici Globe programa. Integriranjem sadržaja Globe programa i engleskog jezika ovaj važan datum za zaštitu okoliša obilježava se u našoj školi već 4. godinu za redom.

2. veljače 1971. u iranskom gradu Ramsaru predstavnici 18 zemalja prihvatili su tekst dogovora o zaštiti i očuvanju vlažnih područja poznat kao Ramsarska konvencija. Ovu Konvenciju do danas je usvojilo 168 zemalja a među njima je i Hrvatska.

Integriranu nastavu su organizirale i vodile Biljana Forgač, prof. geografije i voditeljica Globe programa i Branka Lamza, prof. engleskog jezika.

Obuhvaćena je ekološka dimenzija građanskog odgoja s ishodom pokazivanja privrženosti očuvanju živih bića te prirodnog i kulturnog bogatstva Republike Hrvatske.

U uvodnom dijelu učenice 8. razreda održale su svoju prezentaciju na temu Dana zaštite močvara i močvarnih staništa a prikazan je i prigodan film o močvarnim krajolicima.

Učenici 7. razreda su imali prilike održati prezentacije na temu močvara koje su samostalno pripremili na engleskom jeziku. U prezentacijama su objasnili što su močvare i kakve vrste močvara razlikujemo. Naglasili su njihovu ulogu u ekosistemu te naveli primjere raznolikosti flore i faune u ovim područjima. Močvare se često doživljavalo kao beskorisne vodene površine i nepromišljeno ih se isušivalo radi poljoprivrede ili gradnje, a ovaj problem je prisutan i dalje. Uništavanjem močvara mnoge biljke i životinje lišava se njihovih staništa a mnoge ptice selice ostaju bez svog utočišta. Osim toga, mnogima nije poznata važna uloga močvara kod pročišćavanja voda od štetnih tvari, njihova sposobnost vlaženja tla kod suše i uloga kod kontroliranja poplava.

Nakon edukacije o važnosti močvara učenici su sudjelovali u kvizu na engleskom jeziku kojim su provjerili svoje znanje o močvarama i močvarnim staništima.

Aktivnosti su zaključene porukom:

Čuvajmo močvare jer njihova uloga u zaštiti našeg planeta je velika!

View more presentations or Upload your own.

objavio: Branka Lamza Biljana Forgač   datum: 12. 2. 2015.

Satnica 2020./21.

« Siječanj 2021 »