Novinarska družina - voditeljica Julijana Marđetko

Mjesec knjige (15.10.2007. – 15.11.2007.)

Što čitamo

Tijekom Mjeseca knjige u Hrvatskoj su održani sajmovi, izložbe knjiga o kojima se na tim mjestima mnogo govorilo. I mi smo se pridružili aktivnostima vezanim za tu prigodu anketom kojom smo željeli provjeriti koliko i što čitaju učenici u našoj školi. U anketi su sudjelovali učenici trećeg, petog, sedmog i osmog razreda. Evo njihovih odgovora na naša pitanja:

Koje se pročitane knjige najviše sjećaš?

3.r. ˝Miševi i mačke naglavačke˝, ˝Vlak u snijegu˝, ˝Čudnovate zgode šegrta Hlapića˝, ˝Grga Čvarak˝, „Družba Pere Kvržice“, „Djevojčica sa šibicama“, „Bijeli jelen“, „Čarobna Lili“, „Ružno pače“.
5.r. ˝Bajka o ribaru i ribici˝, ˝Vlak u snijegu˝, ˝Družba Pere Kvržice˝,˝Duh u močvari˝, ˝Što mi se to događa˝, ˝Dnevnik Pauline P˝,˝Emil i detektivi˝,˝Pinokio“, „Sadako hoće živjeti“,“Koko u Parizu“,Zaljubljen do ušiju“.
7.r. ˝Iz velegradskog podzemlja˝, ˝Veseli zemljopis˝, ˝Junačina Mijat Tomić˝, ˝Zaljubljeni do ušiju˝,˝Voda˝,˝Junaci Pavlove ulice˝, „Škola slave“, „Harry Potter“, „Miss maturalne večeri“.
8.r. ˝Dnevnik jedne narkomanke˝, ˝Trojca u trnju˝, ˝Nikad više˝, ˝Morske priče˝, ˝Sto poteza četkom prije spavanja˝, ˝Divlji konj“, „Breza“, „Vatrena igra“, „Pinokio“, „Smogovci“.

Čitaš li radije knjigu, časopis ili novine?

3.r. Časopis
5.r. Časopis
7.r. Časopis
8.r. Časopis

Koje ti je najdraže lektirno djelo?

3.r. ˝Miševi i mačke naglavačke˝, ˝Bijeli jelen˝, ˝Šegrt Hlapić˝, ˝Pinokio˝,˝Vlak u snijegu“, „Grički top“, „Poštarska bajka“, „Plesna haljina žutog maslačka“.
5.r. ˝Bajka o ribaru i ribici˝, ˝Vlak u snijegu ˝ , ˝Družba Pere Kvržice˝, ˝Emil i detektivi˝, ˝Sadako hoće živjeti˝, „Šegrt Hlapić“, „Lažeš Melita“,“Tajna vražjeg otoka“, „Pipi duga čarapa“, „Trojca u trnju“.
7.r.“Povjestice“, „Iz velegradskog podzemlja“, Voda“, „Strah u ulici lipa“, „Ključić oko vrata“, „Doktor Doolitle“, „Veseli zemljopis“, „Mali princ“, „Veli Jože“, „Divlji konj“.
8.r.“Grga Čvarak“, „Divlji konj“, „Breza“, „Banditi“, „Smogovci“, „Vlak u snijegu“, „Bajka o ribaru i ribici“, „Eko-Eko“, „Alkar“, „Tajna dnevnika A. Molea“.

Što si osim lektire pročitao u zadnjih mjesec dana?

3.r „Harry Potter“, „Mala sirena“, Čarobnica Lili“, „Mrvice iz dnevnog boravka“, „Garfild“, „Vlak u snijegu“.
5.r. „Otvori prozor proljeću“, „Lažeš Melita“, „Glas oceana“, „Noć u ukletoj kući“, „Bajka o ribaru i ribici“, „Brum“.
7.r. „Wikipedija o Hitleru“, „Tulum do jutra“, „Krv i nacizam“, „Crvenkapica“, „Što mi se to događa“, „Mjesečarka“, „Ubojstvo i psihologija“, „Šopingholičarka  ima sestru“.
8.r. „Povijesni romani“, „Sto poteza četkom prije spavanja“, „Dnevnik jedne gimnazijalke“, „Najljepše priče klasične starine“, „Hitler: život“.

Rezultati ove ankete pokazuju da učenici čitaju uglavnom obaveznu lektiru, a malo po slobodnom izboru. Uvjerljivo je pobijedio „časopis“ kao zanimljivo štivo svim anketiranim učenicima. Učenici posuđuju knjige u školskoj i gradskoj knjižnici, a časopise kupuju prema svojim interesima.

Igor Puhač 7.a

« Rujan 2017 »