Ukupno: 591970

OBILJEŽAVANJE 20 GODINA INTERNETA U HRVATSKOJ

CARNet provodi niz aktivnosti obilježavanja 20. godišnjice Interneta u Hrvatskoj. Naš Web-tim istražio je zanimljivosti u razvoju interneta.

20@HR

Povodom obilježavanja 20 godina Interneta u Hrvatskoj, Vanja i Luka, članovi našeg školskog web-tima istražili su zanimljivosti u povijesnom razvoju Interneta u Hrvatskoj i za nas u školama najaktualniju temu: e-Dnevnik.

Nekoliko povijesnih zanimljivosti:

17. studenog 1992. uspostavljena je prva hrvatska internetska veza prema svijetu.

27. veljače 1993. odobrena je nacionalna vršna .hr domena čime je Hrvatska dobila identitet u virtualnom svijetu.

CERN je 30. travnja 1993. objavio da se WWW-om mogu koristiti svi besplatno.

U siječnju 1997. putem CARNetove ATM jezgre realizirano je prvo u Hrvatskoj predavanje na daljinu između Rektorata Sveučilišta u Osijeku i Fakulteta elektrotehnike i računarstva.

15. rujna 1997. registrirana je domena Google.com.

15. siječnja 2001. pokrenuta je Wikipedia.

U veljači 2006. započela je akcija spajanja svih osnovnih i srednjih škola na CARNet mrežu.

e-Dnevnik je web aplikacija za vođenje razredne knjige u elektroničkom obliku, koji je početkom školske godine 2011./2012. uveden kao pilot projekt u tri srednje škole. Od tada se u tri prva razreda škole službena evidencija vodi u e-Dnevniku, a 70 nastavnika je u ove razrede ulazilo s tablet računalima putem kojih su pristupali e-Dnevniku u koji su upisivali nastavne sate, izostanke i ocjene. U školskoj godini 2012./2013. tri škole iz pilot-projekta su počele koristiti e-Dnevnik u svim razrednim odjeljenjima, a uključilo se još 29 škola.

Aplikaciju je izradio CARNet te ona ima sve funkcionalnosti postojeće razredne knjige, uz dodatne funkcionalnosti koje omogućava uporaba informacijsko-komunikacijskih tehnologija.

Aplikacija ima i dodanu vrijednost kroz sustav izvještaja koji omogućavaju analize pri pedagoškom praćenju i izradi izvještaja o ocjenama i izostancima. Uspostavljen je i sustav obavještavanja roditelja o izostancima djece, tako da roditelji čije je dijete izostalo prethodnog dana, dobiju e-mail s informacijom s kojeg sata je dijete izostalo te zamolbu da se jave razredniku u terminu za informacije.

e-Dnevnik za učenike je web aplikacija koja od drugog polugodišta 2012. omogućava učenicima pregled ocjena, izostanaka i bilježaka koje su upisali nastavnici u e-Dnevnik sustav. Osim desktop inačice, aplikacija je prilagođena i za mobilne uređaje. Učenici se prijavljuju sa svojim elektroničkim identitetom iz sustava AAI@Edu.hr na adresi https://ocjene.skole.hr

Nadamo se da će i naša škola uskoro početi koristiti e-Dnevnik.

IZVOR: http://www.carnet.hr/e-dnevnik

INFO

Zagrebački velesajam i CARNet od 15. do 17.11.2012. organiziraju sajam informacijskih tehnologija - INFO. U sklopu INFO sajma CARNet provodi niz aktivnosti obilježavanja 20. godišnjice uspostave prve hrvatske internetske veze.

17. studenog 1992. uspostavljena je prva hrvatska internetska veza prema svijetu, čime je započelo doba Interneta u Republici Hrvatskoj.

Uz obilježavanje 20 godina Interneta u Hrvatskoj, CARNet će kroz svoj program posjetiteljima INFO sajma nastojati približiti iskorake koje je Internet donio prvenstveno u području obrazovanja. Pod sloganom „CARNet > Internet“ (CARNet više od Interneta), CARNet će predstaviti dio svojih usluga namijenjenih pripadnicima školske zajednice. CARNetov program donosi niz predavanja, prezentacija, zanimljivih događanja i radionica koje će se baviti aktualnim temama kao što su digitalne knjige, otvoreni obrazovni sadržaji, virtualni identitet te sigurno korištenje Interneta i društvenih mreža i servisa na Internetu.

Tijekom trajanja sajma, posjetitelji će moći posjetiti i CARNetov demo kutak u kojem će moći pogledati demonstracije korištenja pojedinih CARNetovih usluga te ih i sami isprobati na tabletima.

Učenici osnovnih i srednjih škola moći će sudjelovati u natjecanju pod nazivom Izazov, u kojem će rješavanjem zadatka iz područja računalne sigurnosti ući u izbor za nagradu, a izvlačenje nagrađenih bit će objavljeno po završetku INFO sajma.

Više informacija o programu i rasporedu događanja potražite na http://www.carnet.hr/info2012

Više informacija o povijesti CARNeta potražite na

Izvor: http://www.carnet.hr/novosti/novosti?news_id=2455

objavio: Iva Naranđa   datum: 12. 11. 2012.