Europski tjedan programiranja: Scratch radionice, BBC micro:bit i eTwinning projekt Robotic Challenge

Povodom obilježavanja Europskog tjedna programiranja u II. osnovnoj školi Čakovec i ove su godine na satovima informatike održane radionice.

CodeWeek Scratch

Učenici 5. b razreda sudjelovali su u Scratch radionici „Animate a Name“ i izradili svoje prve projekte s animacijama imena. Učenici sedmih razreda od ranije su upoznati sa Scratchom, te su ove godine sudjelovali u Scratch radionici „Pong Game“ i napravili igre. Scratch radionice održane su u ponedjeljak, 16. listopada 2017., a vodila ih je učiteljica informatike Iva Naranđa.

CodeWeek Scratch

Nakon radionica provedena je anketa među učenicima. Anketa je provedena putem obrazovne društvene mreže Edmodo, sastojala se od pet pitanja i ispunilo ju je 13 učenika petog razreda i 34 učenika sedmog razreda.

CodeWeek Scratch

Rezultati ankete pokazali su da je 69 % učenika petog razreda prvi puta radilo u Scratchu na ovoj radionici, 62 % učenika nije imalo poteškoća tijekom radionice, njih 77 % je zadovoljno projektom kojeg su napravili, a čak 85 % učenika petog razreda želi upoznati i druge mogućnosti Scratcha. Rad u Scratchu bio je zanimljiv i kompliciran za 46 % učenika, a zanimljiv i jednostavan za 38 % učenika petog razreda.

Prema rezultatima ankete za učenike sedmog razreda njih 74 % je prvi puta upoznalo Scratch na radionici na satu informatike povodom Europskog tjedna programiranja ove ili neke od prethodnih godina, 41 % učenika odgovorilo je da je glavna poteškoća na radionici bila nedostatak vremena da se sve napravi, 41 % učenika djelomično je zadovoljno igrom koju su napravili, a njih 35 % zadovoljno je napravljenom igrom. Većina učenika, njih 74 %, odgovorila je da ne želi upoznati druge mogućnosti Scratcha. Izrada igre u Scratchu bila je zanimljiva i komplicirana za 35 % učenika sedmog razreda, a nezanimljiva za drugih 35 % učenika.

Učeničke radove možete pogledati u studijima:

Animate a Name 5.b

Pong Game 7.a

Pong Game 7.b

CodeWeek BBC micro:bit

Učenici osmih razreda sudjelovali su u radionici „Uvod u BBC micro:bit“ koju je vodio Renato Železnjak, mag. ing. rač., član udruge Mladi informatičari Strahoninca (MIS). Udruga se bavi promocijom vještine programiranja među djecom osnovne i srednje škole, organizacijom informatičkih tečajeva i radionica, te sudjelovanjem na informatičkim natjecanjima gdje polaznici ostvaruju i vrhunske rezultate. Zahvaljujemo našem gostu, gospodinu Železnjaku koji je svojim znanjem i iskustvom doprinjeo da naši učenici upoznaju BBC micro:bit računala i osnovne funkcije i mogućnosti ove tehnologije. Radionice „Uvod u BBC micro:bit“ održane su u srijedu, 18. listopada 2017. na nastavi informatike.

CodeWeek BBC micro:bit

Nakon ovih radionica također je provedena anketa među učenicima putem obrazovne društvene mreže Edmodo. Anketa se sastojala od pet pitanja, a odgovore je dalo 24 učenika.

BBC micro:bit

Rezultati su pokazali da je 63 % učenika za micro:bit prvi puta saznalo na ovoj radionici, za 75 % učenika rad s micro:bitom bio je zanimljiv i jednostavan, a 67 % učenika odgovorilo je da nije bilo poteškoća tijekom radionice. Čak 88 % učenika osmog razreda želi upoznati i druge mogućnosti micro:bita, a u drugim nastavnim predmetima s micro:bitom bi željelo raditi 58 % učenika osmog razreda.

eTwinning projekt Robotic Challenge

Ove školske godine učenici osmog razreda sudjeluju u međunarodnom eTwinning projektu Robotic Challenge u sklopu kojeg se također obilježava Europski tjedan programiranja. Na TwinSpace forumu naši osmaši razmijenili su dojmove o aktivnostima provedenima tijekom Europskog tjedna programiranja s eTwinning partnerima iz drugih država, a objavili smo i pregled naših aktivnosti te pogledali što su napravili naši partneri.

Događanja u našoj školi prijavili smo i na stranici inicijative CodeWeek: http://codeweek.eu/ .

CodeWeek events

Animate a Name:

Pong Game:

Uvod u BBC micro:bit:

CodeWeek

U petak, 20. listopada 2017. u holu škole prikazana je prezentacija kojom smo se prisjetili zašto obilježavamo Europski tjedan programiranja i koje aktivnosti smo održali u proteklih pet godina.

CodeWeek

objavio: Iva Naranđa   datum: 25. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »