Siniša Cmrk posjetio 2. osnovnu školu Čakovec

U II. osnovnoj školi Čakovec, 25. 10. 2016. u 9:50 sati, održana je Zvrkaonica. To je čitateljsko-spisateljski-glumački susret čiji je voditelj i autor pisac Siniša Cmrk, a koju je organizirala knjižničarka škole Nina Vugrinec. Učenici su na susretu, uz pomoć pisca, napisali pjesmu o Međimurju.

Cmrk

Učenici su predlagali motive i stihove koje je Siniša Cmrk preoblikovao, a učenik Fran Žganec zapisao. Nakon susreta novinari su Siniši Cmrku postavili nekoliko pitanja i dobili zanimljive odgovore:

1. Pročitali smo da ste nekad radili na HRT-u. Što ste tamo radili?

Bil sam autor, osmislil sam emisije koje su se zvale Turbo limač show u kojem su deca popevala, plesala, svirala i igrala se. To je bilo hrvatsko natjecanje u pjevanju, plesanju, sviranju i različitim igrama.

2. Kako vam je bilo tamo raditi i koliko ste dugo radili na HRT-u?

Jako veselo. Tak mi je bilo lepo da sam se nakon 15 let ponovo odlučil vratiti deci jer bez dece nemrem. Uz to sam stekel i puno poznanstava. Upoznal sam Natali Dizdar, Luku Bulića, Sašu Lozara, Renatu Sabljar, Ivanu Kindl. Puno je njih prošlo kroz emisiju i počeli su pjevati baš u toj emisiji. Na HRT-u sam dedal petnajst let.

3. Zašto ste odlučili pisati dječje knjige?

Pišem od svoje jedanaeste godine, ali nesem imal čas to srediti, a neposredno sam pred koju godinu počel na poticaj trojice velkih pjesnika i književnika. Jedan od njih je Zvonimir Balog koji je meni bil urednik na televiziji. Od njega sam učil ovaj spisateljski zanat. On mi je rekel da bi trebal pisati,  al ga nisam zel za ozbiljno. Z istoga je sela kak i ja bil Pajo Kanižaj koji je sad već pokojni. On je pred točno leto dana vmrl. On je mrgotal kak bi trebal, trebal, trebal pisati jer to delam dobro. Sigurno bute čuli, ak već niste, i za Miru Gavrana, mojega pajdaša još od studentskih dana. Kad je Miro videl moje rukopise, onda je rekel: „Ne, ti to moraš!“ I tak sam se ja pred tri lete dal nagovoriti i počel pisati i objavljivati.

4. Koju vam je knjigu bilo najteže pisati?

Saka knjiga mi je posebno draga po nečemu, a najtežeše mi je bilo pisati ovu zadnju zato jer je to dvanajst priča v stihu. Kak smo se mi danas igrali, tak sam ja napisal knjigu Zvrk domaćinstvo: Zapisi mačka Pisa u stihoPisu. To je od početka do kraja se v stihovima. E to je onda zahtijevalo disciplinu, puno, puno truda i pažnje. Jako sam zadovoljan jer si vele da je jako dobro ispalo.

5. Odakle vam inspiracija za pisanje?

Rasel sam v selu Đemekovcu, v Podravini, a onda i v Đurđevcu i ve živim na selu v Kupincu. To je tam prema Jastrebarskom. Celi svoj život živim na selu tak da je selo mesto gde ja crpim su inspiraciju. Družim se puno z životinjama. Imam ih trenutno 27 pa mi one šepču saki den priče. Imam i mačka koji piše z menom.

6. Koliko vam otprilike treba da napišete knjigu?

Materijal za knjigu Zvrk domaćinstvo sam skupljal od kad sam bil star kak i vi. Se po duši pa na paperu. Al kad sam se hapil posla za ovu mi je knjigu trebalo 3 tjedna. Pisal sam saki den.

7. Koja se od Vaših knjiga Vama najviše sviđa?

Saka mi se sviđa na svoj način, ali mi je sad najdraža Zvrk domaćinstvo jer mislim da sam vu toj knjigi najviše ja. Celi život govorim v stihovima. Kad sam bil mali, s tri lete sam pri svoj baki Barici opal s tepke ruške na glavicu i onda mi se nekaj poremetilo. Od onda morem sam v stihovima pripovedati.

8. Što planirate sljedeće napisati?

Nadam se da bu se objavil nastavak romana Nulti sat, napisal sam Zvrk domaćinstvo 2 koji čeka objavljivanje, nekolko slikovnica koje čekaju objavljivanje i Blagdančica. To je knjigica v kojoj su opisani si blagdani koji se v školi obilježavaju i slave. Ona bu izašla negde za Uskrs.

9. Koliko zarađujete kao književnik?

Taman tulko da morem auto otpelati na registraciju  i da morem svojoj curici kupiti knjige za školu, da moremo oditi jenput mesečno na pizzu  i colu i da joj morem kupiti iz leta v leto nove tenisice. Dosta.

Nakon intervjua Siniša Cmrk upitao nas je zašto smo se odlučili baviti novinarstvom. Mi smo kao iz rakete odgovorili da smo postali novinari kako ne bismo morali biti stalno na nastavi. Budući da smo iskreno odgovorili, Siniša Cmrk je za nas osmislio nekoliko stihova:

Mi smo se odlučili baviti novinarstvom,

tek tulko da znate,

da nekaj mal okolu prčkamo

i da nejdemo na sate.

Al vučitelka je čula,

grdo nas pogledala kak da bi nas v zraku zula

i rekla ne bu to dečki išlo više tak.

I onda smo mi mal pobegli s knjižnice na zrak

i ve razmišljamo kak i kaj dale,

a vama od srca Cmrk pozrave šalje.

Toni Babić i Edo Antolović, 6. a

Cmrk

objavio: Iva Naranđa Ina Magić   datum: 14. 11. 2016.

« Ožujak 2024 »