MJESEC PREVENCIJE OVISNOSTI (15. studenog - 15. prosinca)

Alkohol je prvo sredstvo ovisnosti koje mladi probaju i s kojim se najčešće prvi put susretnu u obiteljskom domu gdje im on nerijetko bude i ponuđen nagovorom roditelja ili druge rodbine. Vrlo su alarmantni statistički podaci koji govore o sve ranijem početku pijenja  prvih opijanja kod mladih.

Prema ESPADOVOM (Europski Školski Istraživački Projekt o Alkoholu i Drogama) istraživanju iz 2003. godine Hrvatska je među 12 zemalja u kojima mladi piju više nego prije 4 godine. Ovom se statistikom ne možemo pohvaliti. Mnogo je pitanja koja nam se nameću kada razmišljamo o ovisnostima. Neke ovisnosti, poput one o alkoholu i cigaretama, toliko su se „udomaćile“ među nama da ih nerijetko i ne prepoznajemo kao ovisnosti.

Sasvim je normalno svakodnevno gledati roditelje kako puše ili rodbinu koja se opija u različitim prigodama. Djeca i mladi, prisjetimo se, uče po modelu ponašanja, imitiraju ono što vide.Danas se ovisnosti često i reklamiraju, zamaskirane u dobro osmišljene i duhovite sadržaje. Društvene mreže su, kao i mnogo toga u životu, medalja s dva lica; s jedne strane pomažu, s druge odmažu. Brojni su primjeri takozvanih izazova kojima je cilj popiti bocu kakvog alkoholnog pića nadušak, a zatim imenovati nekoliko osoba za novi alkoholni izazov. Tako se lanac širi i promiče kao zabavno i duhovito pokazivanje vlastitih sposobnosti pijenja, osobito među mladima koji traže odobravanje vršnjaka.

Kako to zaustaviti, kako pomoći, kako osvijestiti i naučiti mlade o štetnosti alkohola, a da oni to ne doživljavaju kao suhoparno predavanje?Škola pokušava odigrati svoju ulogu programima prevencije ovisnosti inače, a osobito tijekom mjeseca studenog koji je svake je godine rezerviran za tu tematiku. Tako se provode brojni sadržaji na temu prevencije ovisnosti. Jedan od njih bio je i posjet učenika naše škole predavanju dr. Slugan „Alkohol nije cool“.

PREDAVANJE DR. SLUGAN:

ZAPAŽANJA I DOJMOVI NAŠIH UČENIKA

U četvrtak i petak, 30. i 31. listopada, u 11 sati, u bolnici je održano  predavanje o alkoholu i cigaretama. Tamo su bila djeca iz drugih škola, te nas osmero iz naše. Na početku predavanja, u četvrtak, upoznali smo se s liječnicom Narcisom Slugan, koja je program i vodila. Ona nam je na uvodnom satu pričala o učenicima koji su bili odlični u školi i kod kuće, ali su počeli zloupotrebljavati alkohol pa ih je to mučilo te su dolazili k njoj na razgovore. Toga smo dana, uz igru, mnogo naučili. Sljedećega dana, u petak, slušali smo predavanje o cigaretama. Gledali smo prezentacije prethodnih generacija, komentirali i naučili zašto su cigarete štetne i koje sve ljudske organe oštećuju. Bilo nam je lijepo, a dogovorili smo sastanak za sljedeću godinu kada ćemo donijeti prezentacije koje ćemo mi izraditi i pokazati učenicima  naše škole već tijekom ovoga mjeseca.“

Dalija Hamer i Lovro Žbulj

„Liječnica Slugan nam je pričala o štetnosti alkohola i cigareta. Govorila nam je da za vrijeme njezinih osnovnoškolskih i srednjoškolskih dana mladi nisu baš znali o štetnosti i većina njih je pušila. Na fotografijama u prezentaciji bili su prikazani mladi  koji su ovisni. Naučili smo da od alkohola i cigareta ljudi umiru mlađi, vrti im se u glavi i kisik sporije dolazi do mozga. U Hrvatskoj je više od četrdeset tisuća ljudi koji su ovisni o alkoholu i cigaretama. Sve više mladih postaje ovisno ranije.“

Nela Balent

Osvještavanje ovisnosti i načina prevencije ovisnosti provodit će se u našoj školi radionicama, predavanjima, istraživanjima, te će se tako, nadamo se, podići svijest o prepoznavanju ovisnosti kao takve uopće, a zatim i o mogućim alternativnim načinima druženja, zabave i opuštanja.

Novinarska družina

AKTIVNOSTI U NAŠOJ ŠKOLI

U našoj školi mjesec prevencije ovisnosti obilježen je u sklopu nastave biologije (učiteljica Dalija Sklepić Capan) i u sklopu izvannastavne aktivnosti Engleska radionica (učiteljica Branka Lamza).

U sklopu nastave biologije u 8. razredu učenici 8.B razreda Antonio Hren i Manuel Korent održali su prezentaciju o štetnim učincima alkohola.

Učenice 7.B razreda Melita Sandrin i Antonija Vukelić, polaznice Engleske radionice, izradile su prezentaciju o vršnjačkom pritisku (Peer pressure). O temi su govorile na satu razrednika u svom razrednom odjelu i u sklopu integrirane nastave biologije i engleskog jezika u 8. razredu.

Addictions: Peer pressure

View more presentations or Upload your own.

objavio: Iva Naranđa Vlatka Lehkec VIŠESLAV NOVAK Branka Lamza   datum: 14. 11. 2014.